Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania
Zakup mieszkania bez względu na to, czy ma być własnością kupujących, a nawet zostać przeznaczone pod wynajem lub działalność, zawsze jest dużą inwestycją, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka spraw, które są bardzo ważne i pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Deweloperzy oferują niejednokrotnie wspaniałe pomieszczenia w atrakcyjnej dzielnicy, jednak trzeba wiedzieć, o co pytać podczas spotkania z przedsiębiorcą.

Bez pospiechu – podstawa dobrego wyboru
Mimo, że przyszłym właścicielom mieszkania bardzo często się spieszy, by zakupić swoje wymarzone „cztery ściany”, nie powinno się kupować pod presją czasu. Ważne jest sprawdzenie wszystkiego, aby mieć pewność, że to jest właśnie to, czego się poszukiwało i nie ma w tym żadnego haczyka. Już sama decyzja o nowej inwestycji mieszkaniowej jest bardzo odpowiedzialna, dlatego podczas wizyty u dewelopera powinno się rozpocząć rozmowę od poproszenia o wgląd w prospekt informacyjny – jest to dokument, który deweloper musi pokazać, ponieważ zawarte są w nim informacje zarówno o inwestycji, jak i o deweloperze (przy okazji można sprawdzić jakie doświadczenie posiada usługodawca). W trakcie spotkania warto zapytać o sposób finansowania inwestycji oraz ilość etapów, na jakie jest podzielona budowa. Nie można pominąć pytania o standard wykończenia. Bardzo często osoby oglądające nowe mieszkania na sprzedaż są pewne, że otrzymają stan „pod klucz”, jednak deweloper może oddawać mieszkania w stanie deweloperskim – dlatego tak ważne jest uzyskanie informacji na ten temat.

Przed podpisaniem umowy
Warto sprawdzić, czy nie ma żadnych ukrytych informacji, które nie zostały przez dewelopera pominięte. Zapytać należy między innymi o garaż lub piwnicę – czy są one w pakiecie, czy jednak będzie trzeba dopłacić, aby je posiadać? Cena lokalu jest bardzo kluczowa – słowne poinformowanie nie daje gwarancji, że taka będzie cena ostateczna, dlatego przed podpisaniem umowy należy ją ustalić i podać właśnie taką kwotę w umowie. Prawo do odstąpienia od umowy i jakie są tego konsekwencje – wiadomo, że różne sytuacje się w życiu zdarzają, dlatego w oczekiwaniu na swoje wymarzone mieszkanie może zdarzyć się sytuacja, która sprawi, że jednak będzie trzeba z niego zrezygnować (należy być przygotowanym na każdą ewentualność). Mieszkania z rynku pierwotnego dają wiele możliwości, wystarczy dobrze się przygotować na rozmowę z usługodawcą i nie powinno być żadnych problemów podczas dalszych etapów.

Nie ma co się dziwić, że ludzie stresują się podczas podpisywania umów z deweloperami, ponieważ jest to niejednokrotnie decyzja na całe życie. Często na taką inwestycję zaciąga się kredyt na wiele lat i chce się mieć pewność, że pieniądze będą dobrze ulokowane.