-
Przed zakupem
-
Zakup mieszkania
Zakup mieszkania od Dewelopera. Co warto wiedzieć?
Wybór lokalizacji
Jeśli właśnie stoisz przed decyzją o zakupie własnego mieszkania warto przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim oceń lokalizację i otoczenie budynku tak by jak najbardziej spełniały Twoje oczekiwania. W tym celu najlepiej po prostu odwiedzić teren budowy, aby osobiście przyjrzeć sie lokalizacji, standardowi budynku oraz postępom prac na budowie względem planowanego terminu zakończenia inwestycji. Jednocześnie masz również idealną okazję by zwiedzić najbliższą okolicę, ocenić dojazd do budynku oraz najbliższą infrastrukturę, ważną dla codziennego funkcjonowania.
Finansowanie inwestycji
Kolejną istotną rzeczą o którą warto zapytać w biurze sprzedaży jest sposób finansowania inwestycji. Najczęściej inwestycja realizowana jest ze środków własnych dewelopera, wpłat klientów oraz przy pomocy finansowania zewnętrznego w postaci kredytu.
Jeśli na realizcję inwestycji został uruchomiony kredyt to dodatkowo mamy pewność, że deweloper jest w dobrej kondycji finansowej oraz, że wpłaty klientów są bezpieczne na osobistych rachunkach powierniczych nazywanych w skrócie OMRP i służą do finansowania tylko i wyłącznie tejże inwestycji.
Ważne dokumenty
Pozwolenie na budowę
Każda inwestycja mieszkaniowa musi posiadać pozwolenie na budowę. Prace mogą sie rozpocząć tylko i wyłącznie po uzyskaniu przez dewelopera prawomocnego i ostatecznego pozwolenia na budowę.
Ksiega wieczysta – własność gruntu i obciążenia ujawnione w KW
Przed zakupem nieruchomości warto również sprawdzić II dział KW. Zawarta jest tam informacja odnośnie własności gruntu tzn. czy deweloper jest właścicielem czy użytkownikiem wieczystym. W dziale IV KW znajdziemy informację o hipotece. Tutaj dopuszczalna jest jedynie ta na rzecz banku finansującego inwestycję z zastrzeżeniem, że bank udzieli promesę zgody na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego, oczywiście po uiszczeniu przez nabywcę ceny zakupu mieszkania. Dział III KW zawiera informacje o służebności na rzecz dostawców mediów oraz innych etapów tego samego osiedla. Pojawiają się także wpisy lub wzmianki wynikające z zawartych wcześniej umów deweloperskich.
Zakup mieszkania deweloperskiego
Umowa rezerwacyjna
Po wyborze mieszkania spotykamy się w celu podpisania umowy rezerwacyjnej. Umowa ta pozwala na zarezerwowanie wybranego mieszkania i jest gwarancją wyłączenia go ze sprzedaży. Podpisanie umowy rezerwacyjnej wiąże się z wpłatą ustalonej zaliczki na poczet ceny mieszkania. Zaliczka wpłacana jest na indywidualny otwarty rachunek powierniczy (OMRP) wskazany w umowie rezerwacyjnej. Wraz z umową rezerwacyjną wręczany jest prospekt informacyjny oraz wzór umowy deweloperskiej. Dokumenty te są potrzebne i wymagane przez banki w momencie kiedy zakup planujemy finansować za pomocą kredytu hipotecznego.
Umowa deweloperska
Kolejnym etapem sprzedaży jest ustalenie terminu podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Zwykle odbywa się to kilka tygodni po podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Wcześniej ustalamy również harmonogram wpłat transz, który wpisany jest do umowy deweloperskiej. Harmonogram wyznacza terminy kolejnych transz za mieszkanie oraz ich kwoty. Na każdym etapie nasi doradcy służą pomocą w kompletowaniu potrzebnych dokumentów oraz są gotowi do udzielenia wszelkich informacji.
Zmiany lokatorskie w mieszkaniu
Na etapie budowy i jeśli stan zaawansowania inwestycji na to pozwala istnieje możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich. Mogą to być zmiany architektury lokalu np. zmiana układu ścian działowych, jak również instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.
Wizyty na budowie, postęp prac
W każdym momencie Nasi Doradcy są do dyspozycji w ramach informacji o stanie zaawansowania budowy, statusu inwestycji czy aktualnej dokumentacji Spółki (projekt budowlany, stan finansowy spółki, Księgi Wieczyste, KRS). Każdy nabywca ma możliwość wizyt w zakupionym mieszkaniu. Są one możliwe po uprzednim ustaleniu terminu oraz w obecności naszych pracowników przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.